Černý s Kohoutem mistry Evropy

01.10.2012

V oblasti Mazurských jezer, asi 230 kilometrů severně od Varšavy, se dnes skončila soutěž FIA mistrovství Evropy v rally s názvem 69. Rajd Polski. Právě na této soutěži se rozhodovalo o titulu mistrů Evropy v rally vozů s pohonem jen jedné nápravy.

Ve velmi dobré výchozí pozici před startem polské rally byla česká posádka Jan Černý s Pavlem Kohoutem s Citroënem DS3 R3T, kteří letos měli vskutku skvostnou sezónu. V České republice v předstihu získali tituly mistrů republiky v kategorii dvoukolek a i na „evropské“ půdě nepoznali jiné umístění než vítězství mezi dvoukolkami. Nejrychlejší byli na zasněžené rakouské Jänner Rally a stejně tak na náročné a slavné asfaltové rally Mille Miglia v Itálii. Následovalo vítězství na Barum Czech Rally ve Zlíně, ale výsledek bylo třeba potvrdit ještě v Polsku.

Rajd Polski je soutěž, kde se před lety jel podnik mistrovství světa WRC a zdejší tratě, které se ze 100% odehrávají na šotolině, lze označit jako velmi náročné. Už v první etapě se o tom dobře přesvědčil i Honza Černý. „Už včera byly místy vyjeté hodně hluboké koleje a objevovaly se kameny, ale dnes bych se nebál některé úseky přirovnat k Řecku. Trať byla místy opravdu hodně rozbitá a bylo třeba myslet i na auto, aby vůbec vydrželo až do cíle rally. My jsme ráno obuli trochu tvrdší pneumatiky než bylo třeba a lehce jsme ztráceli. Auto mělo menší grip než bych si představoval. V servisu jsme ale následně obuli dobře a dařilo se nám stále držet vedení v soutěži ve dvoukolkách. Nemohli jsme si ale ani na chvíli oddechnout a jeli jsme stále v hodně vysokém tempu. Stále jsme mysleli i na dojetí do cíle soutěže, a tak se dá říct, že jsme jeli takticky. Asi by to šlo ještě o něco rychleji, ale nechtěli jsme zbytečně riskovat. Jsem rád, že se nám podařilo tuhle soutěž vyhrát mezi dvoukolkami a tím i splnit si další letošní cíl, kterým byl po zisku domácího titulu, titul mistrů Evropy v kategorii 2 WD. Děkuji Pavlovi, tátovi, všem našim partnerům za podporu, mechanikům za perfektní práci a celému týmu lidí, které mám kolem sebe. Je to zásluha všech,“ říká nadšený Honza Černý, který se s Pavlem Kohoutem znovu posadil na trůn mistrů Evropy kategorie 2WD, když v roce 2010 získal tento titul poprvé.

Na nějaké velké oslavy ale není v týmu Černý Racing teď čas. I přesto, že Honza Černý s Pavlem Kohoutem vybojovali letos vše, co se dalo, objeví se na domácí Rally Příbram. Odstartují zde se svým Citroënem DS3 R3T a budou usilovat opět o pozici nejrychlejší dvoukolky, ale určitě budou chtít i nějaký pěkný výsledek v absolutním pořadí. „Doma v Příbrami pojedeme bez tlaku na výsledek a budeme chtít pobavit sebe, i přihlížející diváky. Chceme tímto závodem poděkovat všem, co nám letos pomáhali a fandili. Přemýšleli jsme, že bychom na Příbram zkusili nějaké jiné auto, ale nakonec jsme zůstali u osvědčeného Citroënu DS3 R3T s nímž jsme letos zažili skvělou sezonu,“ uzavírá Honza Černý, kterého hned po návratu z Polska čekají seznamovací jízdy a start v Rally Příbram.