Report - III. Testovací RZ Žíželice 2012

05.03.2012

Ahojte,

Tak jsem zde s prvním letošním rallyovým reportem, přestože ta opravdová sezóna začne až Valaškou. Včerejší „III. Testovací RZ Žiželice“ byla každopádně příjemným zkrácením čekání na ostrý start.

V Žiželicích jsem byl už před několika lety na akci, pořádané Adamem Eliášem (zakladatel a ředitel sobotní akce) a jeho rodiči. Tenkrát se zúčastnili například Venda Dunovský a Michal Křemen a seznámil jsem se s fotografem Tomášem Němcem, s nímž mě spojovalo společné přátelství s Mirkem Levorou.

O včerejšku jsem uvažoval dlouho, ale definitivně rozhodnut jsem nebyl až do čtvrtka. Benátky totiž čekal čtvrtý zápas série playoff 1. ligy s Olomoucí a to pro mě bylo také velkým lákadlem. Vše vyřešil telefonát pana „Profesora“ Jaroslava Ginsla, zdali nechci vyrazit do Žiželic s ním. Včera před steak housem mě vyzvedl přesně v 9:20, o deset minut později jsme se na „er desítce“ na Benzině setkali s Tomem Gregou a pokračovali za ním. Již tradičně jsem oceňoval naprosto precizní Profesorův plán a jeho dodržování:-) Těšilo mě též nádherné slunečné počasí a pohodová cesta.

Po příjezdu na žiželické náměstíčko jsme chviličku bádali, načež jsme popojeli do servisní zóny. Ta se nacházela na asfaltovém dvoře jakéhosi zemědělského podniku a pro počet zúčastněných posádek byla naprosto vyhovující. Po té zimní pauze jsem nevěděl, kam dřív:-) S Jardou Kastnerem, půjčujícímu hondu Honzovi „Wrckovi“ Pilařovi, jsme popovídali o jeho pokračujícím hledání spolujezdce po loňském odchodu Vlastíka Morkuse. Přítomen v jejich servisu byl také Honza Dohnal. Hned vedle se nacházel stan Sparrow týmu, připravujícímu fabii S2000 téměř domácímu Vendovi Dunovskému. O nesmrtelného ignise S1600 se pak měli podělit Petr Grafek a Robert Kořistka, jenž by s ním měl následně absolvovat minimálně první polovinu sprinterského mistráku. Na druhé straně u „cé dvojky“ Martina Vopatřila a Jirky Žeravíka jsem poprvé od cyklokrosového šampionátu v Uničově potkal mechanika týmu Jipocar Tomáše Čablu. Nejdelší zastávka mě čekala v plzeňském týmu ROTO. Jeho novým pilotem je totiž Venda Kopáček. Zde jsem se pozdravil s ním, potkal Uctívače a popovídal s Renatou Mourkovou, která nás také obdarovala koláčky, Venda pak přidal energy drink:-) Po příjezdu Vendova fanklubu jsem ještě pozdravil Pavla Vedru, pohybujícího se i s Míšou Bublovou u saxa posádky Michal Kojdl – Marek Hora (měli by společně jet Valašku v rámci K4 poháru). To se však už přiblížil čas prvních jízd a my s Profesorem a Uctívačem vyrazili k trati na doporučené místo u hřbitova.

Jako na dlani jsme měli levou zatáčku na vytahaném bordelu, krásně jsme viděli i předchozí přemostění přes dálnici. Zatímco pan Profesor vytvořil skupinku s Honzou Dohnalem a Tomem Gregou, my zůstali s Uctívačem. S námi stáli zpočátku Petr Brixí a Šárka Koldová se svoji malou dcerkou Kristýnkou, kterou jsem si opět pochoval:-) Kousek vedle nás pak byli Radek Mifka a Tomáš Plachý, naproti nám se objevili Syky, mladý Gejša a manželé Oťas a Pájuša Štáhlichovi. Při setkání se všemi těmi přáteli jsem se cítil jako ryba ve vodě:-)

Hned v úvodu bohužel zazlobila „er trojka“ Romana a Davida Štefanových, opravená po Davidově těžké příbramské ráně, brzy dojezdil i „Wrcko“. Velmi hezký pohled byl na Gráfu s ignisem i Dunu s fabií, ve sžívání s imprezou pokračoval Venda Kopáček. Pravdou je, že přece jen šlo především o testování, tak holt to člověk moc neprožíval. Proto jsme se také přesunuli kolem hřbitova ke stánku. Menší výhradu bych měl k až příliš úzkostlivým pořadatelům, ale budiž. Stánek poskytoval velmi pestrou nabídku zboží včetně pečeného vepře, ale jeho mladoboleslavští provozovatelé zřejmě hrubě podcenili počet diváků. Už během první rundy došlo pivo i většina jídla. Potěšilo mě každopádně setkání s Petrem Pěničkou a Gejzou z AMK Český ráj a novinářskými a komentátorskými ikonami Milanem Hauerem a Karlem Špačkem. Nemohlo to dopadnout jinak, než zelenou na shledání:-)

Pauzu na otáčení tratě a přestavení balíků slámy jsme využili k posezení v budově žiželického kulturního domu, kde se nacházelo ředitelství a solidní hospoda. Při pohledu na onu budovu jsem si každopádně uvědomil, že většina kulturáků je výkvětem socialistické architektury:-) Podařilo se mi domluvit zde pár profilů a rozhovorů a ulovit dojmy některých aktérů. Nadšení ze svezení s ignisem netajili Petr Grafek s Jardou Matějkou a moc rád bych je v něm viděl častěji. Na oběd dorazili i komentátoři akce fotograf Dáda Jeřábek a Zuzka Eliášová, sestra ředitele.

Na druhou rundu, jedoucí se v opačném směru, jsme se s Uctívačem vrátili ke hřbitovu za panem Profesorem. Opravdu velmi zajímavé bylo poslouchat jeho hodnocení jednotlivých pilotů, kdo jakou jede stopu a jak brzdí, kde a proč ztrácí. Potěšilo mě, že kladná slova měl pro mé kamarády Vendu Dunovského, Vendu Kopáčka i Petra Grafka, přestože všichni z nich se s danou technikou teprve sžívali:-) Všichni jsme také ocenili brutální akceleraci šestkového lanceru Jiřího Kalisty. Po chvilce naši partičku rozšířili Syky, Gejša, Milan Hauer a Karel Špaček a bylo to naprosto super.

Večerní rundu jsme se však už rozhodli oželet. Pan Profesor odjel domů a my s Uctívačem ho následovali po mírné opravě jeho oktávky v týmu Sparrow a rozloučení s přáteli. Konečně jsem mohl Uctívačovi předat DVD a fotky z loňských akcí a v Čejeticích U Kepkeho jsme ještě při sledování vítězství plzeňské Viktorky na Spartě pořádně zhodnotili vydařený den:-) Dnešní plánovaný výlet na akci AJR a ewrc do radotínského KART Centra jsem nakonec musel oželet. Večer si ale nenechám ujít veledůležité utkání extraligového playout mezi Bolkou a Litvínovem. Dodělávám také několik článků a ten jeden bude opravdovou bombou – sám na něj jsem hrdý:-) Přeji Vám všem krásnou slunečnou neděli a zatím ahojte.

 

Vlastík Resl

Foto: Martin Konopáč

KomentářePřidat komentář